Lai kājas vienmēr sausas

22.11.2018

 

Ja kaut reizi redzēta filma Emīla nedarbi, dzirdēta arī frāze –  “Galvenais, lai kājas siltas!”. Baltu patiesību puika sacīja. Jo sevišķi svarīgi tas ir gada aukstajos un nokrišņiem bagātajos mēnešos. Tad kvalitatīvi un galvenais – mitrumu necaurlaidīgi un silti apavi ir zelta vērtē. Visefektīvāko aizsardzību pret mitrumu nodrošina apavi, kuros iestrādāta Gore – Tex membrāna.

 

Gore-Tex membrānas informatīvais logo

Tāpat kā tas noticis ar vairākiem lieliem izgudrojumiem, arī Gore-Tex tapšanu mēdz uzskatīt par laimīgu sagadīšanos, veiksmes stāstu. Stāsts sākās 1959. gadā, kad  Vilberts L. Gore aizgāja no uzņēmuma DuPont, lai turpinātu pētīt polimēru politetrafluoretilēna jeb PTFE (to biežāk pazīst ar zīmola nosaukumu teflons – aut.) potenciālu. Kopā ar sievu Ženēvīvu viņš nodibināja savu uzņēmumu un uzsāka teflona izolācijas kabeļu ražošanu. Savukārt viņu dēls Bobs Gors, būdams ķīmiķis, vēlējās atrast veidu, kā izstiept teflonu un pievienot tam gaisu, tādējādi padarot uzņēmējdarbību rentablāku. Agrīnie mēģinājumi bija neveiksmīgi līdz kādam vakaram 1969. gadā. Bobs atklāja, ka, pielietojot citādākus paņēmienus nekā iepriekš, cietais PTFE negaidīti ļāvās izstiepties par aptuveni 800 procentiem, veidojot mikroporu struktūru, kas sastāvēja no 70% gaisa. Poras izrādījās pietiekami mazas, lai aizturētu ūdeni, bet pietiekami lielas, lai izvadītu mitrumu. Tieši šīs poras nodrošina auduma ūdensnecaurlaidību, vēja necaurlaidību un elpojošās īpašības. 1970. gadā izgudrojumam tika piešķirts patents un akurāt pēc sešiem gadiem Gore saņēma savu pirmo komerciālo pasūtījumu.

Zīmola Remonte rudens/ziemas 2018 kolekcijas zābaki ar Tex membrānu

Panākumi neizpalika. Tā, piemēram, 1981. gadā NASA misijā ar nosaukumu STS-1 (Space Transportation System) devās divi astronauti – viņu skafandros bija iestrādāta Gore – Tex membrāna. Savukārt 1990. gadā šis materiāls izrādījās ārkārtīgi noderīgs starptautiskas ekspedīciju komandas dalībniekiem, kuri ceļoja pa Antarktīdu. Kā vēlāk atzina viens no pētniekiem, izdzīvot ekstremālā situācijā palīdzējis tieši apģērbs ar Gore – Tex membrānu.

Zīmola Ara rudens/ziemas 2018 kolekcijas zābaki ar Gore-Tex membrānu

No veikalā Somijas apavi pārstāvētajiem zīmoliem ar Gore-Tex licenci var lepoties Pomarfin, Ara, Hogl un Gabor. Pārējiem ražotājiem ir savas Tex tehnoloģijas (piemēram, Rieker-Tex, Alpina-Tex).

Zīmola Ara rudens/ziemas 2018 kolekcijas zābaki ar Gore-Tex membrānu

Apavos Gore-Tex tiek iestrādāts starp ārējo un iekšējo slāni, tā biezums ir 0,01 milimetrs. Vienā kvadrātcentimetrā šī materiāla ir viens miljards poru. Vienas poras izmērs ir 20 000 reižu mazāks nekā ūdens pilienam, bet 700 reižu lielāks nekā tvaika molekula. Tādējādi tiek panākta laba elpotspēja un 100% mitrumizturība. Papildu tam, apavi no ārpuses tiek īpaši apstrādāti ar ūdeni atgrūdošu līdzekli – ūdens pilieni un netīrumi nepieķeras un neiesūcas apavos, bet gan noslīd no tiem. Šī sistēma ievērojami atvieglo apavu kopšanu ikdienā, jo nav nepieciešami speciāli aizsarglīdzekļi, pietiek pa reizei apavus notīrīt ar birstīti un tīrāmo līdzekli. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka apavos ar Gore-Tex allaž tiek uzturēts nevainojams mikroklimats, kas nozīmē komfortu visās sezonās un apstākļos. Tā, piemēram, izvēloties plānākus zābakus ar Gore-Tex, tie birojā nav jāaizstāj ar maiņas apaviem, jo kājas nesvīdīs. Rekomendējams valkāt sintētiska auduma, nevis kokvilnas zeķes, jo kokvilna ļoti labi uzsūc, bet vāji atdod mitrumu.

Zīmola Josef Seibel rudens/ziemas 2018 kolekcijas zābaki ar Gore-Tex membrānu

Gore-Tex apavu klāsts veikalā ir gana plašs – vīriešu un sieviešu kurpes, īsie un garie zābaki. Iecienīti ir Gore-Tex apavi no tekstila. Kādēļ? Ērti, atgrūž netīrumus un neļauj piekļūt mitrumam, kā arī, ir komfortablāki nekā ādas apavi, ja jūs nomoka problēmas ar pēdu kauliņiem. Atliek vien izvēlēties, ko sirds kāro!

 

Pievienot komentāru

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>